Cea de-a treia ediție a programului național de educație ecologică „Tedi și prietenii naturii” s-a încheiat într-o atmosferă de sărbătoare. Lecția festivă a adus o surpriză majoră în județul Prahova, unde 25 de preșcolari de grupă mare de la Grădinița cu program prelungit nr. 35 din municipiul Ploiești s-au bucurat de prezența eroului lor preferat: Tedi. Acesta a fost alături de cei mici pentru o serie de activități interactive de educație ecologică, oferindu-le o nouă experiență memorabilă în parcursul lor de învățare despre protejarea mediului.
Programul de educație ecologică ”Tedi şi prietenii naturii” este inițiat și susținut de Maspex Romania prin brandul Tedi. Partenerii programului sunt Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor și Ministerul Educației și Cercetării.
Peste 48.500 de copii de grupa mare, din grădinițe de stat și private din toată țara au participat la a treia ediție națională a programului de educație ecologică Tedi și prietenii naturii. Pe parcursul întregului an școlar, preșcolarii au învățat prin joc cum să colecteze selectiv deșeurile, cum să protejeze animalele și plantele sau de ce este important să economisească apa și energia. Personajul lor iubit, Tedi, a adaptat noțiunile ecologice complexe în povești ușor de înțeles, transformându-i pe cei mici în veritabili „prieteni ai naturii” atât acasă cât și în comunitate.
”Pentru compania noastră, acest program reprezintă o contribuţie la educaţia ecologică a copiilor, formând o generație responsabilă, atașată profund de valorile naturii. Numărul mare de participanți, în creștere față de anul trecut, ne reconfirmă faptul că dorința de implicare în protejarea mediului pornește de la cele mai fragede vârste – dorință susținută de către cadrele didactice din grădinițele de stat și private cărora le mulțumim pentru dedicare și implicarea în implementarea activităților la grupă” – a declarat Ioana Vișean, Director de Comunicare Maspex Romania.
Pe lângă informații privind protecţia mediului, reciclarea, respectul faţă de plante şi animale, în cadrul programului Tedi și prietenii naturii, copiii de grupa mare își însușesc și multe informații utile privind o alimentaţie corespunzătoare sau importanța petrecerii active a timpului. În cadrul programului este abordată și tematica privind economisirea banilor, care are o legătură relevantă cu grija pentru natură şi gospodărirea responsabilă a resurselor acesteia.
La grădinița din Ploiești a fost prezentă și Andreea Ibacka, Ambasadorul programului. Împreună cu Tedi, a stat alături de cei mici, sprijinindu-i în realizarea sarcinilor primite în cadrul lecției.
În anul școlar 2026-2027 va avea loc cea de-a patra ediție. Înscrierile vor începe în luna septembrie. Toate detaliile se vor regăsi pe site-ul programului
https://tediprietenulnaturii.ro/inscriere
Despre Tedi și prietenii naturii
Participarea la programul Tedi și prietenii naturii este gratuită, la fel și suportul didactic care este asigurat de Tedi și care constă în materiale necesare desfășurării programului. Materialele educaţionale sunt adaptate la nivelul de învăţare din grădiniţe, acestea conţinând 7 scenarii pentru activități împreună cu materialele didactice ajutătoare și fișe de lucru pentru copii.
Scenariile acestor activităţi conţin şi indicațiile necesare pentru desfăşurarea online a lecţiilor, precum şi pentru situațiile în care conectarea online cu copiii nu este posibilă. Materialele sunt îmbogăţite cu filme animate care vor introduce copiii într-un mod vesel în tematica acestor activităţi şi le vor explica noţiunile de bază. De asemenea, după fiecare lecţie, copiii primesc anumite teme de realizat acasă, cu sprijinul părinţilor, pentru că munca în echipa de acasă îi încântă pe copii, iar părinților le oferă posibilitatea de a afla concret cum își îmbogățesc cunoștințele cei mici.
Toate materialele au fost elaborate de către o echipă de experţi (un pedagog, un psiholog, un ecologist şi un nutriţionist). Mai multe informaţii despre tema programului se găsesc pe pagina de internet https://tediprietenulnaturii.ro/.
Despre Maspex Romania
Cu o experienţă de 30 de ani pe piaţă şi un portofoliu vast de produse, compania Maspex Romania este unul dintre cei mai cunoscuţi producători din ţară pentru categoriile sucuri, nectaruri şi băuturi răcoritoare, produse instant, snacksuri sărate, apă minerală naturală. Compania deţine branduri cunoscute şi apreciate, precum: Tymbark, Tedi, Ciao, Figo, Bucovina, Alcalia, La Festa, Salatini, Rollini d’Oro, Arnos, Vălenii de Munte, Zubrowka.
„De-a lungul anilor, am devenit din ce în ce mai implicați în proiecte CSR, dezvoltând de peste 17 ani programe de responsabilitate socială cu tradiție. Contribuim continuu la crearea unui cadru sănătos de dezvoltare pentru noile generații, acordăm o atenție desosebită principiilor sănătoase și implementăm proiecte sociale care au scopul de a îmbunătăți calitatea vieții prin educație, nutriție echilibrată, sport și mișcare, grijă pentru mediu.
Școala Siguranței Tedi (www.scoalatedi.ro), Cupa Tymbark Junior (www.cupatymbark.ro), Tedi și prietenii naturii (https://tediprietenulnaturii.ro/) sunt câteva dintre proiectele noastre de succes, care au grijă astăzi de generațiile de mâine”, se arată într-un comunicat al companiei.

