Desființarea Maternității Ploiești ca spital de sine stătător primit miercuri votul unanim al consilierilor județeni. Practic, de acum încolo, acest spital va deveni secție exterioară a Spitalului Județean de Urgență.
Referitor la această modificare majoră, inițiatorul proiectului, președintele Consiliului Județean Prahova, Bogdan Toader a ținut să facă mai multe precizări, astfel încât să fie bine înțeles scopul deciziei. Mai întâi, președintele CJ a subliniat că această chestiune a ridicării statutului de persoană juridică și, implicit, a reorganizării Spitalului de Obstetrică și Ginecologie „a fost gândită încă de acum 2 ani”.
Un spital cât un colos, un loc în care, nu o dată, pe parcursul anilor, viața și… moartea s-au întâlnit în drame greu de acceptat și unde, teoretic, viitoarele mămici ar trebui să-și găsească doar MAREA FERICIRE, devine, acum doar… o secție a „Județeanului”, și el un spital… cu oarece probleme în cârcă.
Despre ce este și ce se va întâmpla, concret, citiți aici: https://www.prahovamedicala.ro/vot-unanim-in-consiliul-judetean-pentru-ca-maternitatea-sa-devina-sectie-a-spitalului-judetean-de-urgenta/

