Dupa noua criza a gunoaielor de la Ploiesti, cauzata de greva salariatilor de la Rosal, Primarul Municipiului Ploiești, Andrei Liviu Volosevici, a luat măsura organizării unor acțiuni de voluntariat în vederea salubrizării căilor publice și zonelor verzi din oraș, conform contractului pe care îl administrează și monitorizează primăria.
Astfel, având în vedere continuarea grevei de către salariații operatorului local de salubritate, din aceasta dimineață, începând cu ora 4.00, la nivel local se va derula oacțiune de întreținere și curățenie a spațiilor verzi și a principalelor artere de circulație, la care vor participa peste 100 de voluntari.
Prioritatea municipalității ploieștene este să asigure confort cetățenilor în zonele publice, iar, în acest context, având în vedere și apropierea sărbătorilor pascale, alături de voluntarii persoane fizice vor fi și salariați ai S.C. Servicii de Gospodărire Urbană Ploiești S.R.L., ai Serviciului Public Finanțe Locale, ai S.C. Transport Călători Express S.A Ploiești, ai Clubului Sportiv Municipal, artiști ai Teatrului „Toma Caragiu” Ploiești şi ai Filarmonicii „Paul Constantinescu”, precum şi angajaţi ai S.C. Hale şi Pieţe S.A. Ploieşti. Aceștia vor face la rândul lor voluntariat, lucrând în afara orelor de program, fără să fie remunerați.
Primarul Municipiului Ploiești, Andrei Liviu Volosevici, a participat, în această dimineață, la acțiunile de strângere a gunoaielor de pe domeniul public, respectiv pe arterele de circulație din oraș, stațiile destinate transportului public urban și în spațiile verzi. Peste 200 de voluntari, cetățeni ai municipiului Ploiești, salariați din cadrul administrației publice locale, dar și o parte dintre consilierii locali și angajații operatorului local de salubritate, au manifestat înțelegere față de problema salubrizării din oraș și au ales să coopereze, benevol, în cadrul acestei acțiuni inițiată de edilul șef al municipiului Ploiești, Andrei Liviu Volosevici. Acțiunea de salubrizare a zonelor intens circulate din oraș s-a desfășurat în intervalul orar 04.00-08.00, iar, în această perioadă s-au strâns zeci de kilograme de deșeuri abandonate pe domeniul public, dar și gunoaiele depozitate în coșurile stradale. Totodată, s-a asigurat încărcarea acestora în autocamionete și tractoare și transportarea lor spre rampa de gunoi. Zonele în care s-a acționat în această dimineață au fost următoarele: B-dul București, Bulevardul Republicii, strada Azuga, stație TCE de pe strada Grădinari, strada Andrei Mureșanu, Șoseaua Nordului, cartier 9 Mai, strada Domnișori, strada Gh. Doja, Parcul dendrologic “Mihai Viteazul”, strada Cornățel, strada Pielari, piața Mihai Bravu, strada Cameliei, strada Democrației, colonia Teleajen, strada Apelor, stație TCE – Cimitir Mihai Bravu, strada Lupeni, strada Milcov, strada Buna Vestire, perimetrul Stadionului, strada Praga, strada Cornățel, strada Bobâlna, strada Mihai Eminescu, strada B.P. Hașdeu, strada Armoniei, strada Milcov, strada Sabinelor, Aleea Petrochimiștilor, stradă Crângași, strada Mihai Bravu – Maternitate.

