„„Într-un context economic tot mai volatil, cu un deficit bugetar record și perspectiva unor noi taxe și impozite, românii se confruntă cu întrebarea esențială: cum își pot proteja economiile?
Siguranța în diversificare – Primul pas pentru orice persoană este să nu țină toate economiile într-un singur loc sau într-o singură monedă, se recomandă împărțirea banilor între:
• Depozite bancare în lei și euro, la bănci cu reputație solidă.
• Titluri de stat FIDELIS sau TEZAUR, care oferă randamente net superioare depozitelor și sunt scutite de impozit.
Pe fondul riscului valutar și al presiunii pe leu, păstrarea unei părți din economii în euro sau dolari poate oferi un strat suplimentar de protecție”.
Întreaga declarație- AICI.

