Miercuri, 13 mai 2026, în cadrul proiectului ,,Zilele Universitare Europene”, la Universitatea Petrol-Gaze din Ploiești s-a desfășurat „Viitorul Europei: Energie verde și idei noi din cercetarea studenților”, o activitate dedicată dialogului academic, cercetării studențești și temelor actuale privind tranziția energetică în Uniunea Europeană.
Programul a debutat cu masa rotundă „Energia viitorului în UE: Verde, sigură și pentru toți?”, moderată de Prof. univ. dr. Irina Gabriela Rădulescu și Conf. univ. dr. Mihail Ivan, din cadrul Facultății de Științe Economice.
În cadrul dezbaterii, Conf. univ. dr. ing. Alin Diniță, Rectorul UPG Ploiești, Costin Trandafir, Manager Heveco si Conf. univ.dr. ing. Alina Prundurel, Director Departament FET au abordat teme esențiale privind viitorul energiei în spațiul european, securitatea energetică, sustenabilitatea și accesul echitabil la resurse.
Evenimentul a continuat cu sesiunea de comunicări științifice pentru studenți „Cercetarea studențească în context european: Idei, soluții și perspective pentru viitor”, care a oferit tinerilor oportunitatea de a-și prezenta ideile, rezultatele cercetării și perspectivele asupra provocărilor actuale și viitoare.
„Prin această activitate, UPG Ploiești reafirmă rolul universității în promovarea educației europene, a cercetării aplicate și a dialogului dintre mediul academic, instituțional și profesional, contribuind la formarea unei generații de tineri capabili să propună soluții relevante pentru viitorul energetic al Europei”, se scrie pe pagina de Facebook a UPG Ploiești.

