Un autocar cu 46 de pasageri la bord a luat foc in trafic, pe DN1, la Azuga!

Un autocar cu 46 de pasageri la bord a luat foc în trafic pe DN1, la km 135 în stațiunea prahoveană Azuga, traficul fiind blocat pentru mai bine de ora pe ambele sensuri.

 

Până la sosirea echipajelor de pompieri la locul evenimentului, 47 de persoane s-au autoevacuat, printre pasageri aflandu-se si doi copii, de 8 și 12 ani și o femeie însărcinată în șapte luni. Toate persoanele au fost evaluate medical, însă nu au avut nevoie de îngrijiri medicale, refuzând transportul la spital.

 

Vâlvătaia a pornit de la compartimentul motor și în scurt timp s-a extins la peste 80 % din suprafața întregului autocar.

 

La fața locului au fost mobilizate operativ 3 autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD. Toți pasagerii au fost preluați de un alt autocar, pentru a-și continua deplasarea către destinație.

 

Potrivit ISU Prahova, incendiul a izbucnit, cel mai probabil, din cauza unui scurtciruit electric, respectiv un cablu electric defect neizolat corespunzător sau cu izolația deteriorată ca urmare a unei acțiuni mecanice ori fizice.