Am avut privilegul „să iau pulsul” primei ore din Noaptea Muzeelor la Muzeul Ceasului azi. În primele trei sferturi de oră de la deschidere deja trecuseră pragul celebrului Muzeu, UNIC în Europa Cenrală și de Sud-Est, 162 de vizitatori de toate vârstele, iar coada, pe trotuar… creștea vizibil pe la orele 18.00.













Ploieștenii, prahovenii veneau să se bucure de o porție zdravănă de cultură (aici, la muzeu, exponatele nu-și spun doar propia istorie, dar grăiesc despre artă, depsre remarcabile momente din trecut, despre domnitori, scriitori sau bijutieri celebri, ca să nu mai vorbim despre… momentele artistice pregătite speial de gazde pentru această seară de poveste). Interesați. Dornici. Bine! Și, poate un impuls ca nu numai în zile așa, rare, să ne călăuzim pașii către muzee. Pentru că e necesar. Pentru că este educativ. Pentru că… avem nevoie!

