Tenisul ploieștean are un nou motiv de mândrie, după ce Petre Teodora, sportivă legitimată la CSS Ploiești, a câștigat titlul național la simplu fete, în cadrul Campionatelor Naționale Individuale Outdoor U16.
Competiția s-a desfășurat în perioada 2–8 mai 2026, la Centrul Național de Tenis Simona Halep din București, reunind cele mai bune tinere jucătoare din țară.
Parcursul Teodorei Petre a fost unul cu adevărat impresionant, aceasta pornind din calificări și reușind să ajungă până în finală, unde a dominat-o pe Eva Elena Roșca (SC Daimon București), impunându-se în două seturi, scor 7-6, 6-2.
Pe locul al treilea s-a clasat Alexia Brabete (CSS Alexandria), într-o competiție care a evidențiat nivelul ridicat al tenisului juvenil din România.
Victoria obținută de sportiva de la CSS Ploiești confirmă talentul, valoarea și determinarea acesteia, dar și munca depusă în pregătire, putând reprezenta un pas important în evoluția sa către performanța de top.


