Astăzi, 31 mai 2025, în orașul Baden (Austria), a avut loc Campionatul Mondial de Chanbara, un eveniment sportiv de mare prestigiu la nivel internațional! Iar municipiul Ploiești a fost sus, pe podium, prin elevii săi minunați!
Ne revine onoarea de a anunța că patru elevi ai Școlii Gimnaziale „Nicolae Bălcescu” din Ploiești au reprezentat cu onoare România, ca parte a Lotului Național, obținând rezultate excepționale:
*Călin Sebastian – clasa a IV-a B
- 1 medalie de Argint
- 2 medalii de Bronz
*Roșu Radu – clasa a IV-a A
- 1 medalie de Argint
- 3 medalii de Bronz
*Besciotnîi Daria – clasa a VI-a C
- 3 medalii de Aur
- 1 medalie de Argint
*Pavelescu Sofia – clasa a III-a A
- 1 medalie de Aur
- 3 medalii de Argint
Toți acești tineri sportivi talentați au fost pregătiți și însoțiți de prof. Georgescu Cristian, căruia îi mulțumim pentru implicare și dedicare!
Felicitări elevilor și domnului profesor pentru aceste realizări extraordinare!

