"Dacă nu se produce o prăbuşire a unei bănci, statul nu are nicio treabă cu datoria privată. Sistemul bancar românesc este solid, deci putem considera că avem de plătit doar 22 de miliarde", a susţinut el. Băsescu a explicat că, pe „total datorie”, românii au fiecare în spatele lor 4.570 de euro datorie, „şi datoria privată, deci totul la un loc”. El a argumentat că, în aceste condiţii, politicienii şi societatea acestei perioade poate lăsa urmaşilor "o casă, nu o datorie", pledând pentru acceptarea noului Tratat convenit la nivel european.
În opinia preşedintelui, România posibilitatea de a-şi reduce datoria, punctând că se pot atrage foarte multe investiţii, creându-se astfel locuri de muncă şi, mai departe, reducându-se deficitul structural pe pensii.
