Petrolul Ploiesti incepe cu dreptul anul 2024: victorie cu Dinamo Bucuresti

La prima aparitie oficiala din 2024, fotbalistii de la Petrolul Ploiesti au reusit o victorie, impunandu-se pe teren propriu, in fata formatiei Dinamo Bucuresti, cu scorul de 1-0 (0-0). Unicul gol a fost marcat de Jair, in minutul 80.

Partida a fost întreruptă de arbitrul Marian Barbu în minutul 8, după ce suporterii „lupilor galbeni” au aruncat pe suprafața de joc torțe și fumigene. Alexandru Musi a obţinut un penalti în minutul 41, după un fault comis de Răzvan Patriche, dar arbitrul Marian Barbu a întors decizia, după analiza VAR şi nu a mai acordat lovitura de la 11 metri.

PETROLUL: Zima – P. Papp, Meijers, Huja – Doua (L. Dumitriu 90), Seto (Diomande 79), Jefferson (Hanca 64), Jair, V. Ţicu – Al. Musi (I. Răducan 79),  Grozav (Işfan 79). Antrenor: Florin Pîrvu.

DINAMO: Golubovic – Lucas Araujo, Patriche, Homawoo – Cr. Costin (G. Moura 78), Pavlicic, Ilic (A. Irimia 73), Amzăr – Dani Iglesias (Ghezali 64), Goncalo Gregorio (N. Roşu 79), Hakim Abdallah (Gnahore 46). Antrenor: Zeljko Kopic.

Cartonaşe galbene: Al, Musi 50, Juha 89, Hanca 90+5 / Homawoo 77

Arbitri: Marian Barbu – Mihai Marius Marica, Stelian Slabu. Rezerva: Ovidiu Robu. Arbitri VAR: Cătălin Popa – Bogdan Dumitrache

In urma acestui succes, Petrolul urca pe locul 7 in clasament, avand 30 de puncte și s-a apropiat la două puncte de Universitatea Cluj, ultima clasată din zona de play-off, în timp ce Dinamo a rămas pe penultimul loc, cu 16 puncte.