Petrolul, o noua remiza in Serbia

După remiza cu Vojvodina Novi Sad, Petrolul a încheiat nedecis, scor 1-1, şi testul disputat, în aseară, în compania unei alte echipe din Super Liga sârbă, FK Spartak Subotica. „Lupii” au deschis scorul în minutul 71, prin Nepomuceno, dar s-au văzut egalaţi zece minute mai târziu, Dimitrievic punctând pentru Spartak.

Tehnicianul „lupilor” nu a putut folosi întreg efectivul pe care îl are la dispoziţie, în condiţiile în care Jeremy Faug-Porret a acuzat o stare febrilă pe parcursul zilei şi s-a văzut nevoit să declare forfait, iar Beţa, Bocognano, Diarra şi Gnohere nu au fost apţi din cauza problemelor de natură medicală cu care se confruntă în această perioadă.

Astfel, Selymes a apelat în această confruntare la Cobrea (60 Bolboaşă) – Peteleu, Alecsandru, Benga, Chiriţă – Ropotan (55 Hassan) – Zoubir, Marinescu (cpt) (71 Andre), Altama, Nepomuceno – Milinceanu (51 Rusu), iar, ca aspect al jocului, duelul dintre Petrolul şi Spartak a avut două reprize diferite, prima mai mult de uzură, iar cea de-a doua cu ceva mai multe faze periculoase la cele două buturi.

Ploieştenii au fost cei care au punctat primii, în minutul 71, atunci când, după o pasă lungă, Nepomuceno a pătruns în careu, pe partea stângă, şi a şutat pe sub portarul advers, dar sârbii au egalat după o fază fixă, un corner la care Bolboaşă a acuzat un fault comis asupra sa, dar arbitrul a rămas impasibil, iar Dimitrievic (81) a trimis în plasă. 1-1 a rămas scorul final, Spartak având şi două bare, câte una în fiecare repriză.

Următorul meci al petroliştilor este programat marţi, de la ora 19.00, ora României, în compania lui FK Jagodina.