Tot mai dese intervenții ale jandarmilor prahoveni pentru îndepărtarea urșilor din habitatul uman!

Potrivit IJJ Prahova, o alertă a fost dată, printr-un apel al 112, chiar la miezul nopții de joi spre vineri, după ce un urs a dat iama în mai multe gospodării. Mai rău e că oamenii s-au ales cu pagube, mai cu seamă într-o gospodărie unde ursul a omorât câteva păsări.
Jandarmii chemați în ajutor au ajuns în zonă cât de repede și au reușit să gonească ursul către pădure. Totuși… n-ar fi exclus ca în zilele următoare animalul să mai dea târcoale orașului. Joi noapte, ursul a atacat gospodăriile din cartierul Podul lui Neag.
Cam în același interval de timp, un alt urs a fost zărit și pe o stradă din Bușteni,unde, deja… urșii fac parte din peisajul cotidian.
