Azi s-a vorbit mult, chiar foarte mult despre Europa. Despre… România și Europa. Despre cu percepem noi istoria asta a României ÎN Europa.
Și da, este necesar să se vorbească despre „așa ceva”.
Dincolo, însă de ZIUA de 9 MAI, dincolo de data din calendar și dincolo de discursuri, e mult mai mult. Uneori sau… poate adesea, nu prea mult băgat în seamă. Din comoditate, din indolență, neștiință, ambiții sau cine știe ce alte motive…


Ce mă leagă pe mine de Europa?! Și am să vă vorbesc, acum, nu neapărat în calitate de jurnalist sau… și în calitate de jurnalist și în calitate de simplu cetățean.






Columna lui Traian care ne „spune” clar „ce avem” noi cu… Imperiul Roman, care ne sunt rădăcinile, Atelierul lui Brâncuși de la Paris pentru care am fost special acolo, să-l vizităm și să ni-l așezăm în suflet (gest pe care l-au făcut și alți cunoscuți de-ai mei), Tomisul, poetul Ovidiu, Bălcescu, Blaga, sașii din Transilvania, cu întreaga lor civilizație, maghiarii și comunitatea lor din Ardeal, cu care împărțim ani de istorie, pretenii pe viață, familii,cumetrii, sărbători, tradiții și peisaje de vis, Eminescu, Alecsandri, Caragiale, Sorbona (unde au învățat și încă… învață genii sădite în învățământul românesc) Facultatea de Medicină absolvită de bunicul meu la Palermo în 1939, istoria Casei regale în România, cu adânci rădăcini în miezul Europei, Enescu, genialii noștri elevi care cuceresc an de an marile premii ale olimpiadelor la nivel european, turiștii olandezicuceriți demunții noștri, de castelele legendare de pe plaiurile noastre și de fascinantul litoral, Stilurile arhitectonice precum Art Nouveau sau ART Deco, Secession acelea inspirate din cultura europeană care la noi au dat naștere unor adevărate comori (exemplu- Oradea- decretat cel mai frumos oraș Art Nouveau din Europa)… Sigur, sunt mult, mult mai multe de spus și tocmai de aceea așa ceva nu trebuie ignorat.
Noi și Europa. Noi în Europa.
foto. YouTube, Facebook, funtadiaenescu.ro, ziare.com, urban.ro,


