Aflăm cu bucurie: Mai mulți membri ai Orchestrei Simfonice a Filarmonicii „Paul Constantinescu” Ploiești au participat în data de 25 mai 2026 la concertul internațional Nachtzwaluw Concert 2026, desfășurat în prestigioasa sală „De Doelen” din Rotterdam, una dintre cele mai cunoscute și apreciate săli de concerte din Europa și gazda Filarmonicii din Rotterdam.
Prezența muzicienilor ploieșteni în cadrul acestui proiect internațional s-a datorat invitației din partea partenerilor olandezi și a reunit pe aceeași scenă artiști, coruri și instrumentiști din mai multe țări europene, într-un eveniment dedicat speranței, dialogului cultural și puterii muzicii de a depăși granițe și de a apropia oameni.
Din delegația Filarmonicii „Paul Constantinescu” Ploiești au făcut parte violoniștii: Ondin Brezeanu, Silviu Gabriel Gherasimescu, Lucian Duta, Frederic Marin, violă: Georgiana Frîncu, Theodora Beniașu, violoncel: Pavel Lupan, contrabas: Andrei Frîncu, flaut: Alina Papară, oboi: Oleg Bălănuță, clarinet: Daniel Radu, fagot: Ionut Mardare, corn: Radu Andrei, trompetă: Cristian Cucu, trombon: Mirel Liță, percuție: Grigore Băleanu.
Programul a inclus lucrări orchestrale, muzică vocal-simfonică și momente corale susținute de ansambluri din Europa de Est și de Vest.
Concertul, unul de-a dreptul impresionant, a adus în prim-plan mesajul universal al muzicii ca limbaj al solidarității, credinței și speranței, oferind publicului o experiență artistică emoționantă într-unul dintre cele mai importante centre culturale ale Europei.
„Felicitări tuturor și ne bucurăm că artiștii noștri continuă să reprezinte cu profesionalism instituția și România pe scene internaționale de prestigiu, contribuind la consolidarea dialogului cultural prin intermediul artei”, transmite conducerea prestigioasei Filarmonici ploieștene.


