Fotbal / Victorie pentru FC Petrolul Ploiești în Trofeul Ilie Oană

FC Argeș Pitești și FC Petrolul Ploiești au fost marile câștigătoare ale primei ediții a „Trofeului Ilie Oană”, competiție rezervată juniorilor „U12”, piteștenii triumfând în faza națională a întrecerii, după o victorie în finală cu 2-1 în fața lui FCU 1948 Craiova, iar “lupișorii” în cea județeană, după ce s-a impus, scor 2-0, în confruntarea din ultimul act, cu Șc. de Fotbal AC Toader Ploiești

De remarcat și „bronzul” obținut de către petroliști în faza națională, la capătul unui meci dramatic în compania Rapidului, decis doar după loviturile de departajare!

La festivitatea de premiere, distincțiile individuale, medaliile, cupele și diplomele au fost acordate de către Mircea Dridea, Eduard Iuhasz, Gheorghe Liliac, Haralambie Ion, Daniel Chiriță și Claudiu Tudor.

Faza județeană

Finala pentru locurile 3-4: MX Pro Academy – ACS Hagianu Mircea Junior Câmpina 7-0

Finala pentru locurile 1-2: FC Petrolul – Școala de Fotbal AC Toader Ploiești 2-0. Marcatori: Nicholas Stan, Yanis Zevedei.

Lotul FC Petrolul Ploiești: Yanis Trifu, Andrei Vasile, Alexandru Ionescu, Yanis Zevedei, Mario Cheșcheș, Dragoș Suciu, Iustinian Anghel, Raul Paraschiv, Adrian Moraru, Andrei Bădicu, David Ghioca, Raul Ioniță, Matyas Dobroiu, Nicholas Stan, Mihai Ene, Radu Bordei.

Clasament faza județeană

1. FC Petrolul Ploiești

2. Șc. de fotbal AC Toader Ploiești

3. MX Pro Academy Ploiești

4. ACS Hagianu Mircea Junior Câmpina

5. Petrosport Ploiești

6. Petrolul 95 Ploiești

7. CSM Ploiești

8. Tricolorul Breaza.

Faza națională

Semifinale

FC Petrolul Ploiești – FC Argeș 1-3. Marcator: Denis Andreescu.

Rapid București – FCU 1948 Craiova 0-2.

Finala pentru locurile 3-4: FC Petrolul – Rapid București 1-1 (3-2 la loviturile de departajare). Marcator: David Sima. La loviturile de departajare au transformat David Sima, Vlad Milu, Vlad Popa.

Lotul echipei FC Petrolul: Mădălin Radu, Ianis Dogaru, Vlad Milu, Carol Dumitrache, Claudiu Năstase, David Enache, Filip, Sergiu Dinu, Lucas Tudor, Ayan Stoica, Antonio Copilu, Denis Andreescu, Alexandru Vizireanu, Vlad Popa și David Sima.

Finala pentru locurile 1-2: FC Argeș – FCU 1948 Craiova 2-1.

Premii individuale

Faza județeană

Golgeter – Eric Lungu (MX Pro Academy)

Cel mai bun portar – Ianis Trifu (FC Petrolul)

Cel mai tehnic jucător – Adi Moraru (FC Petrolul)

Faza națională

Golgeter – Denis Andreescu (FC Petrolul)

Cel mai bun portar – Madalin Radu (FC Petrolul)

Cel mai tehnic jucător – Iustin Ispas (FC Argeș).