Ca să fim corecți până la capăt considerăm că dincolo de liceele și colegiile implicate în organizarea Bursei Valorilor Educaționale (acolo, la Palatul Culturii, în somptuoasa Sală a Coloanelor, la câțiva pai de Muzeul de Științele Naturii și de Biblioteca Județeană Nicolae Iorga), organizare care ne-a umplut inimile mai ales prin felul în care elevii au venit cu idei, proiecte, discuții, ba chiar și cu momente artistice, olimpici și… nenumărate premii, a fost și ceva… „de pus la colt”.





Din nefericire, nu aveam cum să nu ne împiedicăm, la propriu, de gunoaiele aruncate afară de diverși vizitatori. Tot elevi…. Flyere, afișe, cărți de vizită, broșuri, pet-uri, ambalaje de la gustări și bomboane… aruncate vraiște pe esplanada legendarului Palat al Culturii. În văzul tuturor. Asta deși… în toată zona există coșuri de gunoi.
Imaginea e fost una a unui soi de dezmăț și batjocură pe seama unui eveniment dedicat EDUCAȚIEI, PERFORMANȚEI, căilor către o viitoare profesie, către aspirații și asumare. Totul în contrast cu evenimentul în sine.
Dar, vorba unuia dintre profesorii implicați în organizare: TOTUL pornește din familie, de la ce 7 ani de acasă, de la impulsul părințlor… „dă-te și tu mare acolo, că ai de ce, ai casă, ai mașină, ai de toate. Diploma s-o ai ca să ai ce s-arăți! Fă pe grozavul, că n-o să te-ntrebe nimeni dacă știi să zici „SĂRʼMÂNA” au ce notă ai avut la trigonometrie! În viață treʼsă ieși din rând, să fii altfel decât restul!…
Și, totuși, până la Trigonometrie, Istoria Antică, Fizică sau Latină întâia școală în viață trebuie să fie…chestia aia… bunul simț.


