Înfloresc salcâmii și… natura e în sărbătoare! N-ai cum să nu-l observi pe Strada Mihai Eminescu, străjuind, deopotrivă, trotuarul dar și una dintre aleile ce duc către feeria castanilor încă înfloriți de pe bulevard. Atât de frumos, de viguros, de… parfumat. Semn că natura, aici, în arealul „bătrânului” și mereu tânărului bulevard are, în calendaru-i magic, sărbătorile ei, pe care le urmează cu stil, cu eleganță și generozitate.



Cu emoția de a ne vedea plimbându-ne și bucurându-ne, cu miresmele ce ne aduc aminte de viața de licean, de urcatul în copaci din vremea copilăriei, de candoare, romatism sau, poate… un soi de „pefectul continuu” la care să nu reunțăm niciodată.


