Uneori (tradus mai bine… întotdeauna) e bine să ne deconectăm de la tumultul zilei, de la răul dimprejur, ca să ne clătim privirilei gâdurile în… Frumos. Un frumos care ne găsește, ne cheamă, ne… inspiră și pe care merită să-l tratăm cu respect și bunăvoință, cu gânduri bune și, de ce nu, cu îmbățișarea aceea care vine din pofta inimii de a-l vedea, de a-l simți.
Și, uite, noi am găsit ceva frumos. Elegant, chiar. cu oarece distincție și mesaj, dintr-un și pentru un oraș care se dorește și pe care ni—l dorim inspirat, colorat, viu, plin de darurile naturii și de locuri care să ne facă să ne oprim, să admirăm, să zâmbim, să… povestim.
Rondul acesta cu flori nemaivăzute până acum la Ploiești l-am găsit fixîn centru și… recnoaștem, ne-a răpit privirile. Și da, ni s-a făcut primăvară-n inimi. Ca și cu… miile de trandafiri de pe Republicii sau de pe Cantacuzino, ca și cu… oamenii noștri frumoși care umplu sălile la Teatru sau la Filarmonică.
Priviți, contemplați!

