Bursa Valorior Educaționale- Ploiești 2026. Evenimentul, aflat la cea de-a XXVI-a ediție, a devenit- și e bine de știut!- o tradiție pentru învățământul prahovean și este dedicat informării și orientării școlare a elevilor pentru admiterea la liceu și în învățământul superior, în anul școlar 2026–2027.
A zis cineva… „eveniment”?! Am fost, am luat pulsul, am vorbit cu elevi, cu profesori de la instituțiile de învățământ participante, cu părinți… am văzut un „car” de cupe, diplome, proiecte, inovații, roboți, premii, tineri cu un etuziasm răvășitor, dornici să… te tragă de mânecă, la propriu, să povestească despre olimpici, olimpiade, experiențe, excursii, profesori, despre „echipe”, despre frumosul din viața de elev, despre cât de implicați sunt profesorii (și cât de recunoscători se simt), despre ce vor să facă în acel „mâine” la care nu se gândesc doar ca la un vis…, am văzut cum zâmbeau, cum discutau, cum dialogau cu ceilalți, de la alte licee, cumîși făceau fotografii, și cu… câtă generozitate și bucurie discutau cu vizitatorii. Am văzut, am cunoscut adolescenți de toată isprava. La propriu. Și mai ales… la polul opus acelora care se înjunghie și se înjură haotic prin pauze, care trec prin școală și prin viață „ca gâsca prin apă”, învățați de-acasă că „banul” și tupeul „fac jocurile”…











Așadar, mi-a plăcut. Am „petrecut” mai bine de o oră în compania unor oameni care chiar fac învățământul prahovean să strălucească. Cu dovezi. Cu dorință, cu asumare, cu muncă asiduă.









Da, dincolo de eveniment, o LECȚIE. Cu numeroase capitole, cu povești de viață dintre care apreciabil de multe pe podium, cu speranțe, cu proiecte, cu idei geniale, cu inspitație și tenacitate.
BRAVO!!!

