Uite vezi, aici e gheara unui tigru…
E doar „ceva”, doar una dintre nenumăratele întâmplări (NU povești), pe care Bimbo, incredibilul BIMBO, artistul care oricând, cu zâmbet și înțelepciune oferă lecții de viață. Nu doar în timpul simpaticelor sale numere, dar și dincolo de lumina reflectoarelor.
A crescut în arena. Într-o familie cu tradiție în CIRC. Dar și în cartierul din București pe care îl are viu în amintiri, cu jocurile nevinovate cu praștia, cu biluțele de hârtie, cu mingea, cu neuitatele colecții de etichete de gumă de mestecat, cu gașca cu care „împărțea” bucuria mersului la cinema în aer liber sau până târziu, noaptea, în parc.



A făcut sport de la cea mai fragedă vârstă și… în CIRC, a muncit… de mic. A bătut și țăruși în pământ pentru marele cort, a tras de fiare și frânghii, a fugit cu băieții din CIRC să prindă un urs fugar din cușcă… până când… ursul a făcut stânga-mprejur și… i-a alergat el, sprinten… până a ajuns înapoi, la CIRC…
A dresat tigri și lei, a făcut spetacole pentru șeici și… a stat 13 ani în Golful Persic. Și știe cam tot ce înseamnă CIRC (în cel mai profund sens) în Europa și nu numai. În vorbe și-n esturi, în ochii lui calzi pulsează lumea asta fantastică… CIRCUL. De la incredibilele jonglerii cu cuțitele sau focul,la dresurile de… tigri, lei sau… căței și… „pisici fantastice”… Bimbo e cumva… chiar și la peste jumaʼ de veac, „copilul CIRCULUI”.
Povestește cu sufletul, cu mintea, cu amintirile. E tot, prin el însuși un… spectacol. Un spectacol al vieții trăite în manej. Cu animale, artiști de renume international, cu artiști din „garda veche”- precumpuiu Călinescu sau…mulți, mulți alții… Poveștește cu era CIRCUL cu… italienii, în Kuwait sau cum… la vârsta majoratului „trăgea cu ochiul și apoi cum s-a împietenit cu un celebru dresor…de pisici (în turneu în fosta URSS), sau… cum a dresat tigri și… ce extraordinare lecții de viață de a primit de la „copiii ăștia”, pe care i-a primit în viața lui nu ca pe… „obiecte de recuzită” ci ca pe niște ființe ce merită dragoste, respect, înțelegere care te învață să fii puternic și să înfrunți dușmanul”…
L-am reîntâlnit deunăzi la Vălenii de Munte pe Bimbo (Mihai Mincu), artistul ăsta fain cu o inimă cât o uriașă lecție pentru mari și mici, și-am stat la… povești de viață, după spectacol. Mi-am adus aminte (de parcă mai… era nenvoie?!? Dar, oricând e nevoie de-o porție de-nvățături și povestiri) de ce îl apreciez, îl respect și îl admir, de ce îl am pe lista scurtă de MARI prieteni (pe el și pe partenera sa, nesotenita, inspirate Cornelia). L-am ascultat și… l-am privit fix când povestea: „vezi semnul ăsta aici, pe mână? Uite vezi, aici e gheara unui tigru… I-a rămas gheara aici. Cu o mână am reușit să-I strâng laba și s-o smulg, nu am tras mîna ca să nu mi-o facă franjuri… strângându-i laba și smulgând-o de acoloi-am arătat că nu mi-e frică, căsunt în fața lui și îi fac față. L-am privit în ochi. Nu a îndrăznit să mă și muște. În mâna cealaltă aveam furca și știa că nu-I merge. Nu din frică. Din respect. Animalul nu îl chinui, îi înveți, îl stimulezi, îl iubești, îl încurajezi să facă ceva minunat și îi arăți respect”. Vorbește calm cu voce părintească. Vorbește despre animalele din Circ. Cu ceva ce numai în suflet se găsește. Și… chiar dacă nu apucase să-și scoată nasul roșu, de cauciuc și bereta multicoloră, tot i-am zărit lacrimile, tot i-am simțit valul de emoție și trăiri care nu pot încăpea în cuvinte. Mi-a povestit și despre celebrele noastre dresoare Lidia Jiga și Elena Țipa care au murit, în circumstanțe cumva diferite, la interval de ceva ani, în timpul spectacolului, ucise de un tigru, respectiv un leu. Mi-a spus poveștile lor… nefardate. Văzute și trăite de după cortină. Mi-a mărturisit ș ice înseamnă, de fapt, un artist de Circ, acela cu inima cât o lume cu povești, lumini, apaluze, lacrimi și muncă zi lumina, cu inima în care încap toți copiii din lumea asta, cu tot cu părinți și bunici, cu inima… doldora de frumos izvorât din propriile experințe, din dorința de a vedea și simți BINELE oriunde.
(Bimbo, să știi că am scris ca să-ți mulțumesc!)
P.S. Mi-a plăcut imens cum la sfârșitul spectacolului i-a îndemnat pe copii să meargă la școală, să învețe și să citească!
Voi, dragii noștri,… sper că ați citit și poate… ați înțeles de ce am folosit majuscule când am scris… CIRC.
foto: Bimbo Show, Facebook


