La numai… 36 de ani, Lorand Karbula e un fenomen. Pentru el, celebra jongerie chinezească YO-YO (diabolo) sau acrobații spectaculoase nu sunt o „joacă”. I-au devenit destin și… cu ele colindă lumea. Și duce arta spectacolului oriunde dar mai ales adânc, în inimile oamenilor.










În weekend, ne-a făcut onoarea și plăcerea să performeze și în Republica de sub Castani. Și…………………………. DAAA, a fost FENOMENAL!
Cu ani grei de studiu, de ambiție, sacrificii, performanțe, turnee… Lorand e un artist consacrat. Face lume asă râdă dar și să… plângă de emoție și… de fericire.
Formidabil, captivant, simpatic, sportiv și dansator deopotrivă, face din YO-YO ceva minunat, sare peste oameni, râde, iar din street-dance și acrobații „împletește” ceva care uimește pe oricine. Și da, e român. E… din Tecuci. S-a stabilit la Londra dar are țara și pe românii lui în inimă. Și tot ce face face pentru a bucura, pentru a vedea oamenii împreună, crezând în reușită, în prietenie, în frumos. Și o spune cu o voce care și se lipșete de suflet: „Vreau să fac lumea un pic mai bună”. „Iar dacă la finalul spectacolului vreți pur și simplu să veniți să ne privim, să îmi strângeți mâna, eu sunt cel mai fericit”.
Bravooo, Lorand, de-acum ești prietenul nostru!
Foto 11: Republica de sub Castani


