Gabriel State, un antreprenor ploieștean care a deschis, acum 5 ani, împreună cu soția sa – Ana, Cofetăriile Ana State, în care vinde zilnic 2000 de prăjituri în cele două locații din Ploiești, a investit un milion de euro într-un nou laborator. Aici se vor produce o gamă variată de prăjituri, produse de patiserie, torturi aniversare, torturi de nuntă și torturi pentru botez. Construcția, care se întinde pe o suprafață de 1.000 metri pătrați și care va avea spații de vânzare și un loc special pentru evenimente, pentru 40 de persoane.
“Clientul va avea posibilitatea să vadă locația unde se fac produsele, dar și procesul de producție, să știe ce cumpără. Când am înființat firma, în 1993, activam în domeniul brutăriei, însă după 22 de ani am revenit la vechea mea pasiune, de maistru bucătar-cofetar. Am participat la diverse cursuri și specializări în Franța, Italia, Germania și în 5 ani am învățat cât alții în 30”, spune Gabriel State.
La începutul acestui an, compania a accesat și fonduri guvernamentale în valoare de 100.000 de euro, ce vor fi investite în utilaje, malaxoare, camere frigorifice, panouri fotovoltaice, cuptoare și instalații de încălzire.
Compania are 72 de angajați, iar în laborator sunt două echipe, una formată din 3 cofetari cu experiență și care fac prăjituri tradiționale (Amandină, Savarină, Ora 12) și una tânără, formată din 8 persoane. “Pe acestea le-am învățat tot ce știu eu și acum le dau doar rețeta prăjiturii. Am ieșit pe piață cu gusturi noi, cu altfel de prăjituri (n.n. două dintre acestea poartă chiar numele celor doi soți, Ana și Gabriel)”, spune antreprenorul.
În Cofetăriile Ana State se folosește ciocolată belgiană provenită de la cel mai mare producător din lume, Barry Callebaut și o ciocolată naturală, Ruby și unt în loc de margarină în rețeta prăjiturilor. Mai mult, Gabriel State și-a propus să scotă cât mai mult zahărul din produsele sale, pe care le vrea cât mai naturale, acum folosind doar green sugar.
“Mizăm pe ștevie, care costă 60-70 lei/kg în loc de zahărul de 3 lei/kg, dar cantitățile sunt aceleași într-un produs și pe maltitol, un îndulcitor care provine din trestia de zahăr. Cremele sunt fierte, toate glazurile de la torturi sunt făcute de mine. Nu folosim deloc creme și glazuri de la găleată. Este un business greu, dar frumos, însă, dacă nu știi meserie, mai bine nu te apuci”, a mai spus Gabriel State.

