„În timp ce citiți asta, tinerii de la InfO1 Robotics aterizează acasă după experiența de la Campionatul Mondial de Robotică FIRST din Houston, SUA.
Echipa ploieșteană de la CN „I. L. Caragiale” a fost acolo, între cele mai bune echipe din lume, și a încheiat competiția cu rezultate care ne fac mândri:
Sustain Award – locul II
locul 4 în lume pentru performanța individuală a robotului
calificare în play-off-urile diviziei Ross
Pentru cine nu este familiarizat cu această competiție: aici nu vorbim doar despre un robot. Vorbim despre luni de proiectare, construcție, programare, testare, strategie, muncă în echipă și foarte multă determinare.
Iar Sustain Award confirmă exact asta: infO(1)Robotics nu este doar o echipă bună în teren, ci un proiect solid, construit pe termen lung, cu organizare, comunitate, continuitate și impact.
„Ne bucurăm enorm pentru Sustain Award II, pentru că este un premiu care vorbește despre munca întregii echipe și despre tot ce construim dincolo de robot”, au transmis membrii echipei.
Ne bucurăm că Primăria Ploiești și Consiliul Local au putut sprijini participarea lor la Houston.
A fost o investiție în tineri care duc numele Ploieștiului și al României pe scena mondială.
Felicitări, infO(1)Robotics!
Ploieștiul e mândru de voi!”, transmit reprezentanții Primăriei Ploiești.
Așa e: acesti elevi minunați merită tot respectul nostru!


