Close Menu
Prahova Business
  • Acasă
  • Actualitate
    • CCI Prahova
    • Eveniment
    • Învăţământ
    • IT & Telecom
    • Media
    • Politica
    • Infractiuni economice
  • Administratie
  • Industrie/Companii
    • CSR
    • Energie
    • Licitatii
    • Mediu
    • Retail
  • Financiar
    • Analiza si prognoza
    • Banci – Asigurari – Bursa
    • Fonduri structurale
    • Legistlativ
  • Exclusiv PHB
  • Sanatate
  • Timp Liber
    • Turism
    • Cultura
    • Dezvoltare personala
    • Lifestyle
    • Sport
What's Hot

EXCLUSIV: Îmbrățișarea care nu era în scenariu la „Romeo și Julieta”

11 iulie 2026

EXCLUSIV: „Shakespeare a scris pentru toată lumea, a scris poveste, să vină lumea să vadă, să-nvețe, să se bucure”. Sărut mâna pentru lecție, Mama Lena

11 iulie 2026

Sâmbătă, ultima repetiție înaintea startului noului sezon! GRATUIT a Tribuna 0 și Tribuna 1!!!

11 iulie 2026
Facebook X (Twitter) Instagram
News
  • EXCLUSIV: Îmbrățișarea care nu era în scenariu la „Romeo și Julieta”
  • EXCLUSIV: „Shakespeare a scris pentru toată lumea, a scris poveste, să vină lumea să vadă, să-nvețe, să se bucure”. Sărut mâna pentru lecție, Mama Lena
  • Sâmbătă, ultima repetiție înaintea startului noului sezon! GRATUIT a Tribuna 0 și Tribuna 1!!!
  • EVENIMENT DE PRIM RANG: După 17 ani, gimnastica artistică internațională a revenit la Ploiești
  • Comunicat CECCAR Prahova: Convocare Comisie de Disciplina Prahova
  • Mașinile de spălat pardoseli: investiția pe care o fac pensiunile din Valea Prahovei
  • Vestea momentului pentru traficul din Prahova! Se redeschide drumul care s-a surpat la Câmpina! Află acum detaliile!
  • Încă un jucător de peste mări și țări în lotul Lupilor Galbeni!
  • ALERTĂ, din nou, la SLĂNIC, la doi ani după teribilul crater care a îngrozit „Perla Albă” a Prahovei. Specialiștii atenționează: „Instabilitatea din Slănic este un fenomen geodinamic interconectat și activ la scară regională”
  • Directorul Filarmonicii ploieștene, invitat la un super-eveniment, la pupitrul orchestrei Filarmonicii „Ion Dumitrescu”. Mărturisirea maestrului Vlad Mateescu
  • În iulie plin, crestele cântă „Moș Crăciun cu plete dalbe”: Vf. Omu, 1°C!
  • SUPER-VESTE: Peste 12 milioane lei pentru modernizarea Colegiului „Alexandru Ioan Cuza”
  • Despre Noi
  • Contact
Facebook YouTube
Prahova BusinessPrahova Business
Publicitate
duminică, iulie 12
  • Acasă
  • Actualitate
    • CCI Prahova
    • Eveniment
    • Învăţământ
    • IT & Telecom
    • Media
    • Politica
    • Infractiuni economice
  • Administratie
  • Industrie/Companii
    • CSR
    • Energie
    • Licitatii
    • Mediu
    • Retail
  • Financiar
    • Analiza si prognoza
    • Banci – Asigurari – Bursa
    • Fonduri structurale
    • Legistlativ
  • Exclusiv PHB
  • Sanatate
  • Timp Liber
    • Turism
    • Cultura
    • Dezvoltare personala
    • Lifestyle
    • Sport
Prahova Business
Home»Actualitate»CCI Prahova

CCI Prahova a facut plangere la DNA la adresa sefului CCI a Romaniei!

By prahovabusiness.ro3 iunie 2012 CCI Prahova Niciun comentariu2 Mins Read
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email
12 reprezentanţi ai sistemului cameral din Romania (Arad, Argeş, Bacău, Bihor, Braşiv. Buzău, Dolj, Harghita, Ialomiţa, Mureş, Prahova, Vâlcea) au facut plangere la DNA la adresa sefului Camerei de Comert si Industrie a Romaniei, Mihai Vlasov.
Printre institutiile camerale care au semnat aceasta plangere se numara si CCI Prahova, al carei presedinte este Aurelian Gogulescu.

Decizia de a face plângere la DNA a venit după ce Mihai Vlasov ar fi refuzat să dea curs solicitării unor membri în plenul CC şi Adunării Generale, din 23 aprilie 2012, de a prezenta justificarea cheltuirii sumei de aproximativ 2.850.000 de euro. Este vorba de un fond aflat la dispoziţia acestuia şi care ar fi fost cheltuit fără documente fiscale în 2011, scrie Evenimentul Zilei. Aceste cheltuieli sunt mai mari decât veniturile totale obţinute împreună de 18 Camere judeţene în 2011.

De altfel, se arată în sesizarea depusă la DNA, CCIR s-a închis ca rezultat financiar în 2011 cu o pierdere de 5.142.928 lei (aproximativ 1.200.000 de euro). Asta după ce, în 2010, a înregistrat un excedent în valoare de 1.579.913 lei (aproximativ 370.000 de euro).

Protejata lui Mihail Vlasov, condamnată pentru corupţie Mandatul lui Mihail Vlasov a fost umbrit de un scandal de corupţie. Proteja sa, fosta preşedintă a Camerei de Comerţ a Regiunii Unu Nord – Est România, Magda Ţepoi, a fost condamnată definitiv, în aprilie 2012, la trei ani de închisoare cu suspendare, pentru fraudarea unui fond european cu 133.000 de euro. De altfel, Mihail Vlasov a fost chiar avocatul acesteia în timpul procesului.

Citește si despre:  Participarea CCI Prahova la inaugurarea oficială a Irisolaris România

S-ar putea să-ți placă și

Seminar gratuit de informare “Soluții avansate de eficiență energetică și decarbonizare în contextul Pactului Verde European (EU Green Deal)”, la CCI Prahova

8 iulie 2026

CCI Prahova a găzduit seminarul informativ intitulat “Noutati legislative si simplificari adresate operatorilor economici, in sistemul de declarare vamala”

26 iunie 2026

Participarea CCI Prahova la inaugurarea oficială a Irisolaris România

17 iunie 2026

Președintele CCI Prahova, Aurelian Gogulescu, la Forumul Economic și de Afaceri Macedoneano – Român

16 iunie 2026

CCI Prahova organizează un seminar informativ cu tema: «Noutati legislative si simplificari adresate operatorilor economici, in sistemul de declarare vamala»

15 iunie 2026

CCI Prahova a organizat Forumul de Afaceri România – Estonia

10 iunie 2026

Președintele CCI Prahova, Aurelian Gogulescu, întâlnire de lucru cu Zlatan Begovikj, însărcinat de Afaceri a.i. al Ambasadei Macedoniei

8 iunie 2026

Forum de afaceri România – Estonia la Ploiești. Acord de Colaborare între CCI Prahova și CCI a Estoniei

5 iunie 2026
Updated:3 iunie 2026

Concursul Romanian Business Challenge (Ediția a XIV-a) a adus, în premieră, elevi din Republica Moldova

3 iunie 2026

Ploieștiul găzduiește Romanian Business Challenge 2026 și Târgul Internațional al Firmelor de Exercițiu

26 mai 2026
Updated:25 mai 2026

Președintele CCI Prahova, invitat la un breakfest de lucru la Ambasada Sloveniei

25 mai 2026

CCI Prahova, partener instituțional la Bursa Locurilor de Muncă – ediția de primăvară

20 mai 2026
Updated:19 mai 2026

Președintele CCI Prahova la Adunarea ACOR: „Peste o treime din infrastructura de afaceri a județului este ancorată în comunele prahovene”

19 mai 2026

CCI Prahova, eveniment de promovare a diviziei HoReCa a Mobexpert

18 mai 2026
Updated:12 mai 2026

Președintele CCI Prahova, la o conferință la Parlamentul European de la Bruxelles

12 mai 2026

Președintele CCI Prahova, la evenimentul “Garden Party”, organizat de Majestatea Sa Margareta, la Palatul Elisabeta

11 mai 2026
Updated:11 mai 2026

400 de locuri de muncă la Târgul de Cariere Ploiești, ediția de primăvară 2026

11 mai 2026

Târgul de Cariere Ploiești, ediția de primăvară 2026

8 mai 2026

Seminar informativ cu tema “Noutati legislative privind protectia mediului”, la CCI Prahova

8 mai 2026

Președintele CCI Prahova, Aurelian Gogulescu, întrevedere cu Ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului – Ambrozie Irineu Darău

28 aprilie 2026
Updated:27 aprilie 2026

Reprezentanții Băncii Mondiale, vizită la CCI Prahova

27 aprilie 2026
Add A Comment

Comments are closed.

WhatsApp Image 2026 01 10 at 15.30.20
termo ploiesti
termo ploiesti
Cele mai noi

EXCLUSIV: Îmbrățișarea care nu era în scenariu la „Romeo și Julieta”

11 iulie 2026

EXCLUSIV: „Shakespeare a scris pentru toată lumea, a scris poveste, să vină lumea să vadă, să-nvețe, să se bucure”. Sărut mâna pentru lecție, Mama Lena

11 iulie 2026

Sâmbătă, ultima repetiție înaintea startului noului sezon! GRATUIT a Tribuna 0 și Tribuna 1!!!

11 iulie 2026

EVENIMENT DE PRIM RANG: După 17 ani, gimnastica artistică internațională a revenit la Ploiești

11 iulie 2026
unnamed
unnamed
Demo
Untitled 1
Ducati logo 3.png 1
Grupul 300x250
Grupul 300x250
RPH LOGO PNG 1 2 300x295 1
Logo SpeakUP School 300x300 1
Serus SEO patrat 1 1.png 1
LOGO KISS CU SLOGAN fundal alb Mobile
harold
Top citite

Directorul Filarmonicii ploieștene, invitat la un super-eveniment, la pupitrul orchestrei Filarmonicii „Ion Dumitrescu”. Mărturisirea maestrului Vlad Mateescu

10 iulie 2026

În iulie plin, crestele cântă „Moș Crăciun cu plete dalbe”: Vf. Omu, 1°C!

10 iulie 2026

SUPER-VESTE: Peste 12 milioane lei pentru modernizarea Colegiului „Alexandru Ioan Cuza”

10 iulie 2026
logo prahova business cu 15 (1)
Facebook YouTube

Parteneri

  • București Business
  • Ardeal Business
  • Brașov Business
  • Constanța Business
  • Craiova Business
  • Iași Business
  • Primar PH

Parteneri

  • Teo Smile
  • Teo Smile Blog
  • Stoma 24
  • Prahova Medicala
  • News Medical
  • Teo Smile Kids
  • Fotbal Prahovean

Parteneri

  • 10 Travel
  • Gold Travel
  • Locații de Top
  • Construcții Smart
  • 24 Cars
  • Reușita TV

Subscribe

Abonează-te pentru a primi cele mai noi știri

© 2026 Prahova Business By Reusita Business Group. Toate drepturile rezervate.
  • Politică de confidențialitate
  • Termeni și condiții
  • Publicitate
  • Contact

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.