”Ştii tu ce înseamnă să fii copil?
Înseamnă să crezi în dragoste, să crezi în frumuseţe, să crezi în credinţă. Înseamnă să fii atât de mic încât spiriduşii să ajungă să-ţi şoptească la ureche, înseamnă să transformi bostanii în caleşti şi şoriceii în telegari, josnicia în nobleţe şi nimicul în orice, căci orice copil poartă o zână-naşă în sufletul lui” – Francis Thompson.
Azi, de Ziua Copilului vă îndemnăm să zâmbiți oricărui copil vă iese în cale, să vă aduceți aminte de cea mai minunată vârstă- cea a copilăriei și să vă împodobiți sufletul cu dragoste, cu bucurie, cu povești.
Azi (și NU numai azi!) îndreptați-vă gândurile, privirile, cuvintele către copii. Ei sunt comoara noastră, a tuturor. Merită și trebuie iubiți și respectați!






Copilăria înseamnă nota 10 la purtare, înseamnă la cules de cireșe (și nu doar din Amintirile lui Creangă), înseamnă vata pe băț înfulecată cu zâmbet și cu… gura până la urechi, înseamnă… Morcoveață sau La Medeleni, Cireșarii, Winnetou, Cei trei Muschetari, șotronul, coarda, telefonul fără firpetreceri cu spumă și confetii, desene pe asfalt, circul, plastilină, candoare, teatrul de păpuși, vizitele la Zoo, orele de balet, șah, pian sau pictură… Copilăria înseamnă bucuria de a te juca și… bucuria de a învăța, înseamnă rasul cu poftă, păpuși, mașinuțe de colecție, baloaneși fiecare zi plină de șotii…



Copiii sunt lumina, sunt credința, sunt DRAGOSTEA…
Copilăria e cea mai de preț bijuterie din hronicul vârstelor fiecăruia dintre noi!
La mulți ani tuturor copiilor! La mulți ani tuturor părinților și bunicilor!
Foto: Facebook, Prahova Business, Republica de sub Castani, ziare.com


