România are din această dimineață un premier interimar: Cătălin Predoiu, actual ministru de Interne și președinte interimar al PNL, a fost desemnat marți, 6 mai 2025, de președintele interimar Ilie Bolojan să conducă Guvernul.
Mandatul poate fi de cel mult 45 de zile și, în această situație, Guvernul are puteri limitate.

