Simone Tempestini s-a impus in Danube Delta Rally® 2016

Simone Tempestini, pilotul echipei Napoca Rally Academy a câștigat pentru a doua oară consecutiv Raliul Deltei, fiind urmat de Dan Gîrtofan și Edwin Keleti. Față de anul trecut, de această dată Tempestini a câștigat toate cele 11 probe speciale ale celei de-a 17-a ediții a competiției de la Tulcea.

Tempestini a început în forță prima zi, câștigând toate cele 4 probe speciale ale zilei de vineri, timpii realizați pe buclele de la Telița și Cocoșu, parcurse de câte două ori, instalându-l în poziția de lider. În speciala Cocoșu 2, echipajul Florin Tincescu / Sergiu Itu a ieșit în decor, iar ulterior, din cauza scurgerilor de ulei pe eșapament, mașina de concurs a luat foc, arzând în întregime. Membrii echipajului de la Napoca Rally Academy au suferit doar contuzii minore, neavând nevoie de spitalizare.

Sâmbătă, echipajul Simone Tempestini / Marc Banca și-a mărit diferența față de urmăritori, reușind să câștige toate probele până la final, inclusiv Super Speciala din oraș. Dan Gîrtofan și Tudor Mârza au mers constant și și-au consolidat poziția secundă, podiumul fiind completat de echipajul Edwin Keleti / Anton Avram. Grație parcursului de la Danube Delta Rally® 2016, Sebastian Barbu a urcat pe locul 3 în clasamentul general al Trofeului European de Raliuri ERT, fiind și cel mai rapid pilot al categoriei Două Roți Motrice.

La finalul Danube Delta Rally 2016, câștigătorul Simone Tempestini a declarat: „Sunt fericit că am câștigat, a fost un raliu perfect și s-a terminat așa cum ne-am dorit. Am avut un ritm foarte bun pe probe și abia aștept să mă întorc aici și anul viitor”.

Ocupantul locului secund, Dan Gîrtofan, a subliniat și el calitatea întrecerii: „Am încercat să mă țin cât mai aproape de Simone și cred că am demonstrat că avem un ritm competitiv. A fost un raliu frumos, ne-am simțit bine pe probele speciale și le mulțumesc tuturor celor care ne-au susținut”.

Prezent pe întreaga durată a competiției la Tulcea, președintele Federației Române de Automobilism Sportiv, Norris Măgeanu, a apreciat efortul organizatorilor, care a fost completat de evoluția remarcabilă a echipajelor: „Și de această dată Raliul Deltei a fost o reușită, iar acest lucru se datorează tuturor celor implicați. Felicitări și echipajelor care au concurat la această ediție și, cu siguranță, publicul din Tulcea a fost mulțumit de ceea ce a văzut în cele două zile de concurs”.

Pe întreg parcursul Danube Delta Rally® 2016 toate rezultatele au putut fi urmărite live pe site-ul oficial al Federației Române de Automobilism Sportiv la adresa: http://stats.fras.ro/Rally/